Hőhíd és penész

Önmagában nem okolható a dohos levegőjű, penészfoltos lakásért a műanyag ablak és a hőszigetelő rendszer. A penészedés problémája nagyon összetett dolog, és nem lehet megszüntetni egyszerű felületi kezeléssel. Ilyen esetekben szigetelésben jártas szakember, vagy a gyártó segítségére van szükség és a jelenség gyökerét kell kezelni.

Akár új építésű házról van szó, akár régiről, a penész gyakran támadja meg az épületek falszerkezeteit. Ennek két lehetséges oka van, az egyik, a talajból a falszerkezeten át felszívódó víz, a másik a hőhidak felületén lecsapódó pára.

Hogy közelebb kerüljünk a penészedés megszüntetéséhez, lássuk, mi is az a hőhíd. A sokat emlegetett, ám a laikusok számára kissé megfoghatatlan jelenség nem más, mint a szerkezetnek egy olyan pontja, szakasza vagy felülete, ami jobban vezeti a hőt, mint a szerkezet többi része. Egyszerű és szemléletes példa erre egy téglafal, benne egy, a helyszínen készített áthidalóval. A téglafal hővezetési tényezője sokkal alacsonyabb, mint a helyszínen készített beton áthidalóé, egészen pontosan a beton hővezetési tényezője 5,6-szor magasabb.  

A hőáram minden esetben a melegtől a hideg felé halad. Ott, ahol lényegesen magasabb a beépített anyagok hővezetési tényezője, intenzívebb hőáramlás alakul ki. Ilyen pontokon jobban szökik a meleg. Ott, ahova ez az áthidaló kerül, rosszabb lesz a szerkezet hőszigetelő képessége, vagyis több hő fog távozni a szabadba. Azt, hogy az adott szerkezet hőhidas-e, onnan lehet tudni, hogy lényegesen hidegebb a tapintása, azaz a belső felületi hőmérséklete alacsonyabb, mint a szerkezet többi részének.

Télen nagyobb az esélye, hogy hőhíd-problémák jelentkezzenek, hiszen annál intenzívebb a hőhíd, minél nagyobb a külső és belső hőmérséklet közötti különbség. Ám, ha a példában szereplő beton áthidalót szigetelőanyaggal együtt építik be, akkor lényegesen csökkenthető a hőhíd hatása is.

Ugyanakkor fontos tudni, hogy a hőhíd önmagában nem produkál minden esetben penészes tüneteket. Gyakran hallani, hogy a jól szigetelő műanyag ablakok beépítése után jelentkezik a probléma. Ha jól szigetelő ablak van egy házban, és a lakók nem szellőztetnek eleget, akkor a helyiség levegőjének páratartalma folyamatosan emelkedik. Egy szobában általában 20°C és 60 %-os páratartalom az ideális.

Ilyen körülmények között a pára 12-13°C hőmérsékletű szerkezeten már kicsapódik, gondoljunk csak a hűtőből kivett üvegekre. Egy jól szigetelt falszerkezet belső felületi hőmérséklete 17-18°C körül van, egy olyan falszerkezeté viszont, ami hőhidas vagy rosszul hőszigetelt, csupán 13°C. Ezen a hőmérsékleten a levegő páratartalma kicsapódik.

A probléma pedig csak fokozódik, ha a légcsere nem megfelelő, vagyis nem szellőzik eleget a helyiség, nő a páratartalom, ezzel együtt pedig nő a harmatpont, vagyis az a hőmérséklet, ahol kicsapódik a levegő páratartalma. Azokon a helyeken, ahol a levegő légmozgása alacsonyabb, például a szekrények mögött, ágyak mellett, ott a probléma hamarabb jelentkezhet és a hatása is intenzívebb.

A tünetek eltérőek lehetnek, de minden esetben rendkívül károsak. Megjelenhet fekete, összefüggő penész a falon, vagy megfigyelhető az úgynevezett gyöngyöző fal, de a bútorok szétmállása, penészesedése is kísérő jelenség lehet. A penészes foltok leggyakrabban a sarkokban, az ablakok fölött, az ablaknyílások belső oldalain, a mennyezet és a fal csatlakozásánál vagy a fal és a padló csatlakozásánál fordul elő, ami azt is mutatja, hogy itt vannak a hőhidak.

Ha a szigetelés után megjelenik a penész, akkor az a nem megfelelő kivitelezés és a szerkezetek nem átgondolt szigeteléséből adódhat. A hőszigetelés ugyanis úgy működik, mint egy külső takaró a házon. Megakadályozza, hogy a falak áthűljenek télen, illetve, hogy nyáron túlságosan felmelegedjenek. A jó szigeteléssel a korábban szigeteletlenül beépített áthidaló, vagy koszorú hőhíd hatása jelentősen csökkenthető. Adott esetben, például konzolosan kinyúló erkélylemezek esetében, a nem teljes körű, utólagos hőszigetelés az amúgy is meglévő hőhidak hatását viszont jelentősen növelheti!

A szigetelés után azonban nem szabad elfelejteni, hogy a lakásban egészséges páratartalmat kell biztosítani, nem szabad mellőzni a szellőztetést sem!

A bejegyzés kategóriája: penész
Kiemelt szavak: .
Közvetlen link.

55 Responses to Hőhíd és penész

  1. Mária szerint:

    Tisztelt Zsolt!
    Örömmel leltem végre egy olyan honlapra, melyben nagyon hasznos cikkeket találtam a penészesedésről. Nálink is megjelent a penész már évek óta, szeretném már véglegesen eltávolítani. A bútoraink mögött, a festmények alatt le lehet vakarni a tapétát. Mi legyen az első lépés?
    Várom válaszát.
    Üdvözlettel Mária Komlóról

    • Csipak Zsolt szerint:

      A penész véglegesen egy lakásból háromféleképp szüntethető meg:
      1. Szellőztessen rendszeresen
      2. Fűtse jobban a lakását
      3. Elektromos páramentesítővel
      A fent leírtak leegyszerűsített válaszok, de a lényeg ez.
      Mindenféleképp csökkentse a lakásban keletkező párát. Ha ez már nem csökkenthető, akkor szellőztetéssel a kinti hűvös, száraz levegőt engedje be a házába.
      Ha a penészes szobákat jobban felfűti már szintén megelőzhető a probléma.
      Ha nem szeretné alkalmazni az első kettő módszert, akkor javaslom a páramentesítő, párátlanító készüléket. Ez a berendezés hatékonyan csökkenti a párát, és megelőzhető vele a penész kialakulása.
      üdv
      zsolt

  2. Jozsó szerint:

    Sziasztok!
    Mennyi gari van a párátlanító készülékre és mennyire hangos?
    Mi a szállítási határidő?
    Jozsó

  3. Lengyel László szerint:

    sziasztok,
    tehetem-e a készüléket a hálószobánkba?
    reggel mire felébredünk rossz a levegő a szobában.
    laci

    • Csipak Zsolt szerint:

      Szia Laci!
      Természetesen teheted a páramentesítő készüléket a hálószobádba, de a levegő mozgatásával és a kompresszor működésével zaj is párosul. Ez kb. 44-48dBa/3m.
      Ha ez téged nem zavar nyugodtan használd. A reggeli oxigénhiányos, rossz levegőt csak szellőztetéssel tudod kiküszöbölni, a párátlanító berendezés nem fogja ezt a problémát megoldani.
      Üdv:
      Csipak Zsolt
      20/980-77-51
      http://www.paramentesito.com

      • Stirczer Gábor szerint:

        Tisztel Zsolt! Érdeklődni szeretnék afelől, hogy most újítattam fel a lakásom amibe műanyag nyílászárókat rakattam és lap radiátorok vannak! A problémám az, hogy előszőr fent a sarokban jelent meg a penész a szobában majd a szekrény és az ágy mögött a fal és a padló találkozásánál! Sajnos a szobában száradnak a ruhák, mert máshol nincs helyem! Van egy trotec ttk 54 E típusú páramentesítő készülékem amit használok is kb. 1 hete megy folyamatosan azóta nincs penészesedés! A kérdésem az lenne, hogy mennyit érdemes egy nap használni a készüléket! Én beállítottam automata üzemmódra, kapcsoljon ki mikor elérte a kívánt páratartalmat, de sajnos ahogy kikapcsol elkezd emelkedni a páratartalom és vissza is kapcsol! A szobában 25 fok van! Nem szeretném ha a nagyon megemelkedne a villany számlám emiatt hogy megy egésznap! Lehet, hogy jobban járnék ha vennék egy higrométert és csak akkor kapcsolnám be a készüléket ha tartósan 60% fölött van a lakásban a páratartalom meg persze ha ruhákat szárítok!

  4. Matkovics Gergely szerint:

    hi zsolt
    anyának az a gondja, hogy hétvégén, amikor a suliból hazaérkezünk a tesómmal, rengeteg ruhát kell kimosnia és nem száradnak meg. Vasárnap utazunk vissza a koleszba és nedvesen csomagolja el a ruhákat.
    ez a párátlanító segítene rajtunk?
    gerő

    • Csipak Zsolt szerint:

      Hi Gerő!
      Nem tudom, pontosan, hogy milyen mennyiségű ruhát mostok hétvégenként és azt mennyire nedvesen veszed ki a mosógépből, de az elektromos páramentesítő készülékkel hathatósan segíted a ruhák száradását. A kifújt száraz levegő mozgatásával a nedves ruhák sokkal gyorsabban száradnak. Azt ne várd el tőlem, hogy azt mondjam természetesen reggelre minden ruhád száraz lesz. Ez csak a mosott ruhák mennyiségétől és annak nedvességtartamától függ.
      Üdv:
      Csipak Zsolt
      http://www.paramentesito.com

  5. gabó szerint:

    sziasztok
    nemsokára megszületik első babánk és a lakásunk penészesedik, az ablakainkon folyik a pára.
    tudnátok valamilyen végleges negoldást ajánlani a penész eltávolítására, megszüntetésére?
    csomó dologgal próbálkoztunk / tablettás megoldás, szellőztetés stb/ de nem jött össze.
    gabó

    • Csipak Zsolt szerint:

      Szia Gabó!
      a tablettás megoldás nagyon költséges és csak nagyon minimális párát gyűjt össze, de ezt már a saját bőrötökön megtapasztaltátok….
      A szellőztetés akkor jó, mikor a külső levegő nedvességtartama kisebb a lakásban levőnél, tehát mikor kint esős, ködös idő van ez sem sokat segít.
      Marad a helység felfűtése és folyamatos hőntartása, de ezt anyagilag nem mindenki engedheti meg magának. A legegyszerűbb megoldás az elektromos párátlanító. Kezdeti beruházási költsége viszonylag magas, de ezt a hatékonysága bőven ellensúlyozza. A megfelelő teljesítményű elektromos páramentesítő készülékkel a penész végleges eltávolítása már nem okoz gondot. Többféle teljesítményben létezik, a kicsiknek (5l/nap-tól 16l/nap-ig) a hatékonysága is kisebb, a bevált méret a 20l/nap teljesítményű készülék. Az ennél nagyobbakat lakásokba már nem ajánlom a zajszintjük miatt.
      Csipak Zsolt
      20/980-77-51
      http://www.paramentesito.com

  6. Pintér András szerint:

    Szia Zsolt!
    Amiről szó van:Régi építésű vályog paraszt ház.3 helység az ajtók mindig nyitva kb16méter.Első szoba alatt van pince is.A penész megjelent,mind a 3 helységben,főleg a fal alsó részén.Az MDF 3 párátlanítót,amit jövő héten rendelek meg,melyik szobába tegyem,hogy hatékonyan működjön.Kérdésem még mennyit fogyaszt a készülék,és
    mennyi a jótállása.
    Üdv:Bangyika

    • Csipak Zsolt szerint:

      Kedves Bangyika!
      Elnézést a késői válaszért.
      A páramentesítő készülék elektromos fogyasztása kb. 300-400W óránként.
      A jótállás 2 év.
      Remélhetőleg a készüléket már használják és elégedettek vele. Én a középső szobába helyezném el, úgy hogy a helységek legyenek összenyitva. Ha ez nem megoldható akkor vándoroltatnám mindegyik helységbe a készüléket. Esetleg próbálja megkeresni azt a helységet, amelyikben a legtöbb nedvesség keletkezik.
      Üdv
      Csipak Zsolt
      20/980-77-51
      http://www.paramentesito.com

  7. Hegyi Léna szerint:

    Vettünk egy Midea típusú elektromos páramentesítő készüléket. Nagyon jól működik, 48 óra alatt közel 60 l vizet szedett össze egy 52nm-es lakásból. A helyzet már katasztrofális volt elötte. A férjem viszont aggódik, h sokat fogyaszt. Valójában mennyit?

    Üdv: Hegyi Léna

    • Csipak Zsolt szerint:

      Kedves Léna!
      A 48 óra alatt 60l víz az nem elírás véletlen?
      Én soknak tartom.
      A készülék egyébként 400 W körül fogyaszt, ha a legnagyobb fordulaton megy a ventilátor és működik a kompresszor is. Természetesen ezzel az értékkel nem kell naponta kalkulálni, mert ha a beállított értéket a készülék eléri akkor kikapcsol.
      Üdv:
      Csipak Zsolt
      20/980-77-51
      http://www.paramentesito.com

  8. Szabados Gyula szerint:

    Szeretném a figyelmetekbe ajánlani a penész megszüntetésére a MASTERCLIMA nevű Calciumszilikát anyagaot, mely 100×50 x 2,5 cm méretű, és úgy működik mint az itatóspapír. Belső szigetelésre kiválóan alkalmas. Bővebben a honlapunkon. Több helyen referencia, 5 éves garancia. Természetesen a szellőzés nem nélkülözhető.

    üdv: Szabados Gyula

  9. H.Péter szerint:

    Segítséget, és tanácsot szeretnék kérni. 6 éve vettünk egy sorházi, térszint eltolásos lakást, melyben 2 fél szint van. A problémám az, hogy az emeleten a lépcsővel szemben lévő egyik gyerekszobában – melyeben egy döntött fal is van – októbertől márciusig folymatosan penészesedik. Már mindent kipróbáltam (új valokalat, belső szigetelés, folyamatos szellőztetés) de nem használt. A fenti időszakban az ablakokról is csurog a víz. Azt szeretném megtudni, hogy használna-e az elektromos páraelszívó ebben az esetben. A lakás 113m2.
    Várom válaszát.

    • Csipak Zsolt szerint:

      Kedves Péter!
      A belső szigetelés nem mindig célravezető, ugyanis a a szigetelés alatt a fal lehűlhet a harmatponti hőmérséklet /12-14C/ alá és a nedvesség kicsapódik, valamint a penészképződés is elindul. A helységben magasabb hőfokot kellene tartani, ha ez nem járható, akkor mindenképp a páramentesítő, párátlanító készüléket javaslom. A 20L/napos teljesítményű elegendő teljesítményű.
      Üdv
      Csipak Zsolt
      http://www.paramentesito.com

  10. Zsadányi szerint:

    Tisztelt Cím !

    Tömbünket beszigetelték, azóta -valószínűleg a befelé száradni akaró fal miatt- jobban penészesedik a bútorok mögött, födémeknél. Tudom hogy a száradás után visszahúzódik, vagy eltűnik, de addig is mekkora készüléket vegyek ? Lakásom 56 m2-es. Elég a 10.000. Ft-os?

    • Csipak Zsolt szerint:

      Tisztelt Zsadányi!
      A tömb szigetelésénél a szigetelőanyagra felhordott ragasztó valóban tartalmaz vizet, de ez elvileg kiszárad mire a végleges színt felviszik a ragasztóra. Az intenzív. A „hungarocell, nikecell” jellegű szigetelésnek a hátránya, hogy nem páraáteresztő. Ha a külső vakolat műgyantás, akkor a pára bizony bent marad az Ön lakásában. Természetes folyamata az eseményeknek, hogy a penész kialakul az Ön lakásában. Szellőztetéssel vagy a helység felfűtésével a probléma csökkenthető, vagy megszüntethető. A páramentesítő készülékek közül a 10000Ft-os párátlanító nem kompresszoros kivitel, a csalódás lesz a használata. Kompresszoros kivitelt keressen, azok teljesítménytől függően 35-50 ezer Ft-ba kerülnek.
      Üdv
      Csipak Zsolt
      http://www.paramentesito.com

  11. Zsolt szerint:

    Kedves Zsolt!
    (2010 óta nem igazán volt frissítés az oldalon, de remélem azért még olvassák. 🙂 )

    Nemrég vettem egy magánházat. A páratartalom iszonyatosan magas, 70% fölötti szinte mindig. Penész van dögivel. A napokban vettem meg a MIDEA MDF3-20DEN3 készüléket és 24 óra alatt 75%-ról 54% lett a páratartalom (kb. 8-9l vízet gyűjtött össze). Most 54% alá már nem igen tud menni, úgy látom erre beállt. Ha automatára állítom a készüléket (55%-os páratartalomra), akkor kikapcsol 54-nél, de 5-10 perc múlva a kijelzőn már 60 van és bekapcsol. Megy a 5 percet és megint visszaesik 54-re, és minden kezdődik elölről. Most kint is meleg volt egész nap, tehát nem hinném, hogy a külső és a belső hőmérséklet különbség az oka. Lehet, hogy 6 év elteltével (teljes felújítás akkor volt kb,) is nedves lehet a fal? Ki tudom a falat a MIDEA-val úgy szárítani, hogy a későbbiekben (pl. jövő tél) már ne kelljen napi 24 órában használnom a gépet?
    Padlófűtés van, és az előző tulajdonos évekig max 19-20 °c-ra fűtötte a házat. Most olvastam itt, hogy ez kevés. Ha mondjuk 24-25 fokra fűtöm, akkor a páratartalom is sokkal kevesebb lesz?
    Előre is köszönöm a választ.

    • Csipak Zsolt szerint:

      Kedves Zsolt!
      Természetesen olvassuk a bejegyzéseket és reagálunk is rá.
      A készülék, ha elérte a beállított páratartalmat, akkor kikapcsol és ha a páratartalom újból megemelkedik, akkor visszakapcsol. Az, hogy ez mennyi idő alatt megy végbe az függ a helység vagy a ház nagyságától, illetve a fejlődő párától. 6 év elteltével már biztosan nincs felújításból származó nedvesség az Ön épületének a falaiban. Amit érdemes megnézni: A ház vízszigetelése a talaj felől. Ha ez nem kielégítő, akkor utánpótlást kaphat a víz, a fal pedig salétromos lesz és lepereg a festék, vagy a tapéta elválik a faltól. Ha ez rendben van, akkor csak a belső páraképződés okozhatja a nagy páratartalmat. Ha ez továbbra is magas, akkor a készüléket automata üzemmódban tudja használni. A szempont mindig az legyen, hogy reggelre lát-e az ablakon párát lecsapódni. Ha van, akkor még mindig sok a nedvesség a lakásban. Ha 24-25C-ra felfűti a házat a levegőben lévő vízgőz mennyisége nem változik, csak a relatív nedvességtartalom lecsökken, de ha a helység hőmérséklete reggelre 4-5 C-ot lecsökken a nedvesség a falakon megjelenik és megindul a penészképződés. Ha tartósan 24-25C körül tartja a hőmérsékletet, akkor elkerülhető/csökkenthető a penészképződés. Ez azért anyagilag egy hatalmas kiadást jelent majd Önnek.
      A képződő pára az alábbi tevékenységekből származhat:
      főzés, mosás, szárítás, fürdés, zuhanyzás, virágos télikert, kéményes / nyitott égésterű/ kandalló, vagy kéménybe kötött egyéb hőtermelő berendezés.
      Ha ezeken egy picit változtatni tud kevesebb lesz a pára az Ön lakásában.
      Remélem, segíteni tudtam egy picit.
      Üdv:
      Csipak Zsolt
      www. paramentesito.com

      • Zsolt szerint:

        Kedves Zsolt!

        Tavaly októberében vettem meg a MIDEA MDF3-20DEN3 párátlanító készüléket. Írtam már ide, hogy 54% alá már nem képes levinni. Kb. tavaly decembere óta úgy megy, hogy este 8-tól reggel 5 óráig, 2 óránként megy 1-1 órát SET DEHUM módban 50%-ra beállítva. Nos, nem akarom elkiabálni, de penész foltom nem, hogy nincs, de 2-3 hete már be sem kapcsol a készülék. A lakásban magától 50% körül van a páratartalom. Nem tudok másra gondolni, mint, hogy csak volt a falban még sok víz a 2008-as felújítás/hozzáépítés óta.
        Mégegyszer köszönöm, nekünk tényleg sokat segített.

  12. Tivadar szerint:

    Jó napot kívánok Zsolt.
    Nagyon el vagyok keseredve és kis túlzással mondhatom hogy az idegösszeomlás határán táncolok a családommal a lakásunkban uralkodó állapot alapján.
    Egy 70-es években épült két lépcsőházas 4 emeleti téglaépítésű társasházban lakunk jelenleg 2 kisgyerekünkkel és a jövő évben jön a harmadik babánk. A lakást 13 éve vettük. 52 m2. 2 egyforma 17 m2 szoba, konyha, fürdő és ezeket összekötő előszoba. Az emeleten a középső lakás vagyunk, két oldalról a szomszédok erkélyei vannak. 2007-ben kicseréltettük az ablakokat és idén pedig a fűtésrendszert-ami konvektoros volt- korszerűbb turbós, központi kéménybe kötött kazánra cseréltük, lapradiátorokkal. Már régebben is voltak penészfoltok de lefújtam Szavó-val, a párom pedig a két Cerezit készülékbe mindig hozott tablettát de sajnos ennek ellenére a sarkokban és most már a gyerekek szobájában is hatalmas foltban van jelen a penész. Megszüntettük a szobában történő mosás utáni ruhaszárítást és a törülközőket sem visszük be a szobába száradni. Reggel, este szellőztetünk, mégis van még penész. A neten keresgélve találtam egy terméket, a Mapei kft. SilanColor Plus termékcsaládjának 3 alkotóelemből álló megoldását. ( lemosó, alapozó, festék ). Most az itt elolvasottakat, elbizonytalanodtam hogy inkább egy páramentesítő készüléket kellene vennünk. Kérem segítsen mert attól tartok hogy a családomban tartó köhögés, nátha is ennek a következménye. Mi a jó megoldás ?

  13. Csipak Zsolt szerint:

    Kedves Tivadar!
    A nagy valószínűséggel sok a lakásban keletkező nedvesség, ami származhat az alábbi tevékenységekből is:
    főzés, mosás, szárítás, fürdés, zuhanyzás, virágos télikert.
    A szellőztetés megoldás lehet, de ennek az ideje, hossza erősen függ a belső és a külső páratartalomtól. Ha ködös, esős a levegő, akkor nem sokat ér sajnos. A penész valószínű a nyílászáró cseréjével illetve a gyerkőcök utáni rengeteg mosás/szárítással kezdődött.
    A napi 1000-1200m3/h-s levegőmennyiséggel /300m3/h teljesítményű hővisszanyerő 3-4 órás üzem/ minden bizonnyal ez a probléma megszűnne. Ez azért egy 6-700 ezres kiadást jelentene önnek. Ez kb a fürdőszoba ablak folyamatos bukóra nyitásával megegyező. Ezt nem szokták bevállalni. A helység felfűtése megint tartós anyagi ráfordítás. Marad a páramentesítő.
    A különböző gyártók különféle termékei mind jók lehetnek részben, de az alapproblémát nem oldja meg egyik sem. A rendszer és a falszerkezetnek is páraáteresztőnek kell lennie. Ha az egyik alkotóelem – mindegy, hogy kívül, vagy belül – párazáró, akkor a pára már csak az ablakon keresztül tud kijutni. párazáró anyagok a diszperziós festékek, „hungarocell, nikecell” tipusú szigetelések, gyantás nemesvakolatok. A mész mint falfesték ideális anyag.
    Még mindig a legegyszerűbb megoldás a páramentesítő gép vásárlása. A falat természetesen le kell fertőtleníteni, a készüléket pedig úgy járatni, hogy a reggeli ébredéskor az ablak alján ne jelenjen meg a pára. ha ezt betartja, akkor a penész biztosan nem fog megjelenni az ön lakásában. a készülékek 3-500W/óra fogyasztásúak ez kb 20Ft-ot jelent óránként. napi 4-5 óra használattal számolva ez napi 100 ft-ot jelent.
    Nem vagy orvos, de lehet összefüggés a penész és a köhögések között, de ezt a háziorvosa biztosan meg tudja állapítani.
    Üdv:
    Csipak Zsolt
    http://www.paramentesito.com

  14. Goda Bálint szerint:

    Üdv Érdekelne engem a páramentesítő tabletta összetétele ? egyáltalán milyen anyag ? érdekelne továbbá milyen páramentesítő készülékről van szó ? köszönöm a választ ! Goda Bálint

  15. Kitti szerint:

    Kedves Zsolt!
    Párátlanító készüléket szeretnék vásárolni, a véleményét szeretném kérni, hogy a midea mddg-20den3 vagy az aldi által forgalmazott workzone a megbízhatòbb, hatékonyabb?
    Köszönöm õszinte válaszát!

    • Csipak Zsolt szerint:

      Kedves Kitti!
      A workzone készülék hirdetését átnéztem, de a termékről nem írják a zajszintet, illetve a legfontosabb, hogy meghibásodás esetén hova tud ÖN fordulni. Ki a szervíze? Országos hálózata van-e, mennyi idő alatt javítják meg stb. A terméket egy kínai gyártó gyártja, ez a márkanév egy kitalált kereskedelmi márkanév.
      A MIDEA MDDG 20DEN3, vagy a KOREL MDDG-20DEN3 szintén kínai gyártótól származik, de megbízhatótól, évek óta jól bevált termék. A KOREL MDDG20DEN3 páramentesítő készülék rendelkezik ionizáló funkcióval. Most szerintem ár érték arányban ez a legjobb megoldás a magyar piacon. Az esetleges szervízét mi látjuk el országosan. Ha Ön esetleg rendellenességet tapasztal a párátlanító készüléket felvetetjük az Ön otthonában és megjavítva visszaküldjük Önnek.
      A termékeknek a meghibásodási aránya 400 db-ból 2-3db. Az ALDI-s márkának nem tudom ezt az arányát.
      Remélem tudtam segíteni.
      Csipak Zsolt
      paramentesito.com

  16. Horváth Ferenc szerint:

    Üdvözlöm Zsolt!
    Most vettem egy MIDEA MDDG-20DEN3-QA3 készüléket, az ion gombot megnyomva
    a led kigyullad. Ez azt jelenti, hogy a funkció működik? Milyen hatásfokkal?
    Mi a lényege az ionizálásnak?
    Köszönettel a választ: H. Ferenc

  17. Johnc98 szerint:

    Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated! afkdgaceckbc

  18. Lencsés-Varga Erika szerint:

    Sziasztok,

    árban egyforma a két készülék, melyiket javasoljátok?
    MIDEA MDDG 20DEN3, vagy a KOREL MDDG-20DEN3 ?
    Sürgős lenne a válasz :)))

    Köszönöm!

    • Csipak Zsolt szerint:

      Szia!
      A két páramentesítő termék ugyanott, egy gyárban készül. A MIDEA maga a gyár neve, a KOREL pedig egy kereskedelmi név. A KOREL, most KDG20DE néven elérhető. A KOREL-ben van ionizátor és inteligens párátlanítás funkció is.
      Mindkettő párátlanító kitűnő választás.
      Csipak Zsolt
      paramentesito.com

  19. Gábor szerint:

    Kedves Zsolt!

    Egy 100m2-es több szobás családi házban, hogyan kell üzemeltetni a párátlanító készüléket? Időnként (óránként, naponta?) átmozgatni egyik helyiségből a másikba vagy elég mondjuk egy viszonylag központi helyen folyamatosan üzemeltetni úgy, hogy közben az összes helyiség ajtaja nyitva van, biztosítva a szabad légáramlást?

    Üdv,
    Gábor

  20. Erdélyi Kata szerint:

    Kedves Zsolt!

    Örülök, hogy rátaláltam erre az oldalra. Tavaly költöztünk 2013 januárjában elkészült házba. Előző télen nem volt gond, de most az esős nyár és ősz után elkezdtek penészedni a falak a plafonon az ablakok fölött és a sarkokban. A legnagyobb gond a fürdőszobában van, a kazán caöve körül. Ennek gondolom a hőhíd (is) az oka. A páratartalom is magas a lakásban, ennek kiküszöbölésére tervezünk beszerezni egy páramentesítő keszüléket. A kérdésem az, hogy Ön szerint ezen felül a szigetelést érdemes lenne megnézetni, esetleg az építtetővel felvenni a kapcsolatot? Köszönöm!

  21. Fótyi Erik szerint:

    Szia Zsolt!
    Én is a szokványos problémával küzdök. 63nm-es családi házat bérlünk, ami totál szigetelt, persze a beton koszorú területén nem jól (vagy sehogy) 15-15 cm vastagságban vízfoltos, és 8,9-9,3 celsius fok. Ha a plafonról elhagyva az infra hőmérővel azt a bűvös sávot, 16,8-17celsius fok a fal hőmérséklete. A házban 21-22 fok van. Van egy 5 egy 3 Éves és egy 4 hónapos gyermekünk. Eszméletlen a pára mennyiség. Ömlik az ablakokról a víz, bejárati ajtó előtt tócsa. Tarthatatlan. A cerezit semmit nem ér, totál szánalmas az egész ahogy van. 3 deci egy hét alatt. Vicc. A szavo nem tünteti el, csak kifehériti a penészt, mikrobiológus vagyok, teszteltem a kezelt felületről minta vétel után mikroszkóppal minden jól látható, és sajnos sértetlen. Tehát ez is ostobaság, és csak 3 -4 napig tart. Utána felerősödik és visszatér. Fotókat sajnos nem tudok ide tölteni, pedig szívesen megosztanám ezt az állapotot. Ami jó ebben az egészben, hogy gyönyörűen kirajzolja a hibákat, még a gerendak helyét is. Úgyhogy ezt megunva, páratlanító készüléket vetünk be ellene. Sajnos bőven a harmatpont alatt van a höhíd felületén, hiszen 12,5 helyett 8-9 fok körül van, és elég gyorsan húzza a vizet. Remélem a páratlanító ügyesebb lesz. Amiben kérem a segítségedet, hogy melyik készüléket vegyem meg. Te melyiket vennéd? Trotec TTK 50 E,vagy 75, vagy mi róluk a véleményed? Nagyon várom válaszod, max 5.éig, mert akkorra muszály beszerezni. Ha te megbízhatóbbat, halkabbat, energiatakarékosabbat
    Legyen nagyon szép napod.
    Üdvözlettel:Hanna, Erik, Veronika, Katalin és én-Erik

  22. Fótyi Erik szerint:

    „Ha te tudsz ” az kimaradt a vége felé

  23. Kinga szerint:

    Kedves Zsolt,
    Mi is penészesedéssel küzdünk. Egy 10 emeletes panel, melyben nyílászárócsere és szigetelés is volt, legalsó szintjén lakunk. A falon sajnos nem először megjelent a penész. 23 fok van a szobában, naponta szellőztetek, de reggelre lecsapódik a pára. A szoba légtere kb 10 köbméter. Meķkora teljesítményű páramentesítő lenne a megfelelő, figyelembe véve, hogy hálószobának használjuk a helységet picibabával? Köszönöm

  24. Zsu szerint:

    Kedves Zsolt!

    Nálam nincs látható nyoma a penésznek, és csak két rövid szakaszból érezhető a szaga, amely a szegélyléc mögötti résből jön (kicsit elvált a faltól). A fal nem vizes, nem pattogzik a festés. Nem ablak alatt van, a mennyezeten sincs semmi. Az alsó szomszédot megkérdeztem, hogy esetleg a plafonon van-e penész, nem volt. Van egy cső a falban, ami az esőt vezetheti el, az lehet még gyanús. A parketta nincs megemelkedve felpuffadva. Mi lehet az ok és mit lehet tenni? Köszönöm a segítséget. Zsu

  25. Tóthné Szász Kinga szerint:

    Kedves Zsolt!

    Én is kiszeretném kérni véleményét a lakásunkban keletkező penész miatt. Tavaly szeptemberben cseréltük ki a kazánt és, ahogy a fűtést elindítottuk télen az ablakokról patakokban folyt le a víz, aztán szépen lassan elpenészesedett az egész lakás. Az ablakokba beépítettünk szellőzőket,aztán vettünk páramentesítő készüléket elektromost, ami közel 60.000,-Ft ba került. Teregetni nem teregettem bent a szobába. Aztán ez sem hozott megoldást , februárban már teljesen beborított a penész. Ez követően kinyomoztam, hogy a társasháznak van még egy kéménye, amit nem használunk azt megnyitottuk plusz szellőzés céljából. Újra festettünk , penész ölőt is kevertünk a festékbe. Megoldás látszott a problémánkra, de most hogy nem kell fűtés újra elő jött a penészesedés. A fürdőszobában a nap 24 órájában nyitva van az ablak, a hálóba csak éjszakára csukom be , valamint az erkély ajtó is non stop nyitva van. Mit lehet még tenni, hogy végre ezt a penész leküzdjem. Felmerülhet-e az a probléma, hogy esetleg a kazánt nem jól szerelték be. Azt tudom, hogy dupla bélés kellett volna, de mivel annyira szűk volt a kémény, hogy csak egy bélést tettek bele, ez okozhat-e ilyen problémákat? A páratartalmát nem tudom 60% alá vinni, folyamatosan 70-75% között ingadozik. Válaszát előre is köszönöm Kinga.

  26. Farkas Gábor szerint:

    Kedves Zsolt!

    2 éve épült a házam 46 (?)-os porotherm téglából. Külső szigetelés nincs. Időnként azt tapasztalom, hogy az északi oldalon a sarokban belül alul elkezd penészedni. Ezt leginkább télen figyeltem meg, de néha nyáron is előfordul. Nem durván, inkább úgy mondanám, hogy közepesen pöttyökben. Tény, hogy mivel azt a szobát nem használjuk, viszonylag ritkán és rövid időkre szellőztetünk, bár azt naponta. Az ablakok tökéletesen szigetelnek, télen fűtéskor mindig van alul kis víz. Elképzelhető, hogy ez okozza a jelenséget? Előfordulhat ez nyáron is? Válaszát előre is köszönöm! Gábor

  27. Cz. Judit szerint:

    Kedves Zsolt!

    A problémám a következő:

    Tavasszal költöztünk egy régebbi típusú, de tégla falazatú családi házba (albérletbe).
    A tulaj műanyag ablakokkal és külső (10 cm-es hungarocell) szigeteléssel látta el a házat. Megérkezett az ősz, a hűvösebb idő és napról napra terjed a penész, az ablakokról-ajtókról folyik a víz. Az előszoba, konyha, étkező és nappali egy légterű, a hálószobák (2) a nappaliból nyílnak. A mosott ruháimat a radiátorokon tudom csak szárítgatni, mert a ruhaszárítón lógva csak „bebüdösödnek”, savanyú szagúak és nem száradnak meg soha. A kinti hőmérséklet 10-15 fok napközben, éjszaka 3-8 fok … a benti folyamatosan 23 fokra van beállítva. Minden reggel át van szellőztetve a ház, a penész és a „büdös” szag pedig igen zavaró.
    Ami a legfontosabb számomra, hogy van egy 1 éves manónk, akinek az egészsége mindennél fontosabb!!!

    Kérdésem a következő: milyen készülék ajánlott?
    Várom válaszát, üdvözlettel és köszönettel: Jucus

  28. Kiss Vanda szerint:

    Kedves Zsolt ! Nyáron költöztünk egy harmadik emeleti gázfűtéses lakásba , az egyik szobában a fenti sarok nagyon vizesedik , próbáltam a gyakori szellőztetést , volt mikor jobban be is fűtöttünk ebben a szobába , de semmi nem segített a vizes sarkot megszüntetni , sőt a helyzet még rosszabb lett , végül már a sarok teljes hosszában vizesedett a fal . Ekkor vettem egy páramentesítő gépet , ami jól működik , de ez nem oldja meg a problémát . Szeretném a segítségét kérni mi lehetne erre a problémára megoldás . Köszönöm válaszát !

  29. Vincze Brigitta szerint:

    Kedves Zsolt!
    6 lakásos téglaépitésű házban lakunk, ami kívülről nincs szigetelve, nem is lesz sajnos. A lakásunk penèszedik több helyen is. Párátlanítás, szavó és társaik nem használ. A bejárati ajtót már le kellett cserélnünk mert szétrohadt a vizesedés miatt, a műanyag nyílászárókba szellőztetőket csináltattunk. Éb szellőztetek rendesen, jeveset teregetek a lakásba télen. Fűtünk ezerrel…de semmi. Megoldásként 2 dolgot mondtak: belső szigetelés nikecellel, vagy Szakrett szárító vakolat… mit gondol, valamelyik jelenthet megoldást? Válaszát hálásan köszönöm!!

  30. Zoltán szerint:

    Kedves Zsolt!

    Az lenne a kérdésem hogy ha a kinti páratartalom 90% felett van(mint ősszel és télen sok esetben lenni szokott) akkor érdemes szellőztetni?
    A válaszokat előre is köszönöm!

  31. J. Katica szerint:

    Kedves Zsolt!

    Tavaly nyáron költöztünk egy négylakásos, tíz évvel ezelőtt épült társasházba. A lakóparkunkat egy szép erdő veszi körül, ezért folyamatosan nagyon magas a kinti páratartalom. Az ablakaink minden reggel csurom vizesek és az ablakpárkányon is áll a víz, tehát elképzelhető, hogy a szigeteléssel is akadnak problémák. Főképp a hálószobánk a kritikus terület, ugyanis csúnyán penészesedik, és a dohos szag is borzasztóan aggaszt minket. Én gyakran köhögök és általában akkor, amikor este lefekszem, ráadásul a hároméves kisfiam is rendszeresen szenved erős köhögéssel járó felső légúti nyavajáktól. Nem tudom, van-e összefüggés, mindenesetre feltételezem, hogy nem igazán tesz jót az egészségnek a penész/dohos szag. Rendszeresen szellőztetünk és fűtjük is a helyiséget, de úgy tűnik, mindez sajnos nem elég. És gondolom, az sem sokat segít, hogy épp felettünk van a szomszéd fürdőszobája.
    Tudna nekünk javasolni egy hatékony párátlanító készüléket a 12 négyzetméteres hálószobánkba?
    Illetve minden egyéb megoldás is érdekelne.

    Válaszát előre is köszönöm!
    Katica

  32. Krisz szerint:

    Tisztelt Szakértő!
    Az a kérdésem,h vettük 1 házat tégla építésü. a tető pozdorja fa ami kivülröl 5cm kőzetgyapot és még 1 pár helyen nikecell is rá van engedve a cserép alatt nincs fólia ezért még az előző tulaj salakot is vitt fel a padlásra hogy az Esetleges hóátfuvást lassan elnyelje mi még belülről nikecellel szigetelés kérdésem 4cm es. Kérdésem h fog e penészedni vagy szedjük visza a belső nikecellt?

  33. Krisz szerint:

    Bocsánat mi még belülröl a tetőt 4 cm es nikecellel szigeteltük a falakat nem csak a tetőt az a kérdésem h szedjük vissza a belső nikecellelt vagy nem feltétlenül fog penészedni?

  34. Babuci. szerint:

    Trotec TTk 51E. nagyon jó készülék. Nekünk bevált!!Nagyon penészes, salétromos volt a lakásunk északi fala, szakember azt mondta, hogy elöregedett a ház vakolata/45. éves/ és az is bevezeti a vizet, és kinti benti hőkülönbözet miatt lett alakás borzasztó állapotban. Elöször a külső régi vakolatot letisztitották és uj vakolatot kentek rá, majd belül még egy évet vártunk, és teljesen felujitottunk a lakást, közben a kézüléket megvettük, és használtuk. Minden probléma megszünt!! az alattam lévő lakónak is ugyan ilyen gondjai voltak, őnem tett semmit, most engem okol, hogy miattam még rosszabb lett belül a lakása. Kérdés, én okoztam neki kárt??? vagy talán valamit kellett volna Neki is tenni???

  35. Great blog you have here but I was curious about if you knew of
    any forums that cover the same topics discussed
    here? I’d really love to be a part of group where I can get opinions
    from other experienced individuals that share the same
    interest. If you have any suggestions, please let me know.
    Thank you!

  36. CharlesWeeSs szerint:

    hOur company offers a wide variety of non prescription drugs. Visit our health portal in case you want to look better with a help health products. Our company provides a wide variety of supplements. Visit our health contributing portal in case you want to feel healthier. Our company provides a wide variety of non prescription products. Look at our health portal in case you want to look healthier with a help general health products. Our company offers a wide variety of non prescription drugs. Visit our health website in case you want to to feel healthier with a help health products. Our company offers supreme quality general health products. Visit our health contributing website in case you want to strengthen your health. Our company offers safe healthcare products. Look at our health contributing website in case you want to feel healthier.
    Our company offers a wide variety of supplements. Visit our health contributing site in case you want to feel healthier. Our company offers a wide variety of non prescription products. Visit our health site in case you want to to feel healthier with a help general health products. Our company offers a wide variety of supplements. Look at our health contributing portal in case you want to look healthier. Our company offers herb-based weight loss products. Visit our health contributing site in case you want to feel better. Our company offers a wide variety of non prescription drugs. Visit our health website in case you want to to improve your health with a help of health products.

  37. Stirczer Gábor szerint:

    Tisztel Zsolt! Érdeklődni szeretnék afelől, hogy most újítattam fel a lakásom amibe műanyag nyílászárókat rakattam és lap radiátorok vannak! A problémám az, hogy előszőr fent a sarokban jelent meg a penész a szobában majd a szekrény és az ágy mögött a fal és a padló találkozásánál! Sajnos a szobában száradnak a ruhák, mert máshol nincs helyem! Van egy trotec ttk 54 E típusú páramentesítő készülékem amit használok is kb. 1 hete megy folyamatosan azóta nincs penészesedés! A kérdésem az lenne, hogy mennyit érdemes egy nap használni a készüléket! Én beállítottam automata üzemmódra, kapcsoljon ki mikor elérte a kívánt páratartalmat, de sajnos ahogy kikapcsol elkezd emelkedni a páratartalom és vissza is kapcsol! A szobában 25 fok van! Nem szeretném ha a nagyon megemelkedne a villany számlám emiatt hogy megy egésznap! Lehet, hogy jobban járnék ha vennék egy higrométert és csak akkor kapcsolnám be a készüléket ha tartósan 60% fölött van a lakásban a páratartalom meg persze ha ruhákat szárítok!

  38. Balogh Csaba szerint:

    Szia Zsolt!A családi házunk homlokzatát szigeteteltük.A födémet nem.Szigteteles előtt nem volt penész.Szigetelés után az emeleten(szintes ház) előjött a penész.
    Mi javaslatod? Födém szigetelés,vagy páramentesìtő vásárlása.

    Köszöm!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük